Hack Arşivi

Hackerliğe Yeni Başlayacaklar İçin Dev Bilgisayar Ve Giriş Eğitim seti

Hacker Nedir?
Argo Dosyası’nda bir çok üstat (“hacker”) tanımlaması bulunur. Bunlar genelde kod üstatlarını teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler olarak tanımlarlar. Eğer nasıl üstat olunacağını öğrenmek istiyorsanız, bu tanımlardan yalnızca iki tanesi ilgi sahamızda olacaktır.
Uzman programcılar ve ağ sihirbazlarının, ilk zaman paylaşımlı mini bilgisayarlara ve en eski ARPAnet deneylerine kadar uzanan onlarca senelik bir toplulukları ve ortak bir kültürleri vardır. “üstat” (“hacker”) kavramını bu kültürün üyeleri ortaya çıkarmışlardır. İnternet’i kuran, üstatlardır. Unix işletim sistemini bugünkü haline getirenler, üstatlardır. Halen Usenet’i çalışır halde tutanlar, üstatlardır. Webi ayakta tutanlar, üstatlardır. Eğer bu kültürün bir parçasıysanız, bu kültüre katkıda bulunduysanız ve insanlar sizin kim olduğunuzu biliyor ve size “üstat” diye hitap ediyorsa, siz bir üstatsınız.

Hackerliğe Yeni Başlayacaklar İçin Dev Bilgisayar Ve Giriş Eğitim seti
Üstatlık yalnızca yazılım konusu ile sınırlı değildir. Üstat düşünce yapısını elektronik ya da müzik gibi diğer şeylere uygulayan insanlar vardır. Herhangi bir bilim ya da sanat dalının en üst seviyelerinde de bunu görebilirsiniz. Yazılım üstatları farklı konularda çalışan bu yakın ruhları tanır ve onlara da üstat diyebilirler. Bazıları, üstatlık doğasının üstatların yapmış olduğu işlerden bağımsız soyut bir kavram olduğunu iddia ederler. Ama bu belgede yazılım üstatlarının nitelikleri, yaklaşım tarzları ve üstat kavramını oluşturan kültürün gelenekleri üstünde odaklanacağız.

Hackerliğe Yeni Başlayacaklar İçin Dev Bilgisayar Ve Giriş Eğitim seti
Kendilerine üstat (“hacker”) diyen ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha vardır. Bunlar (genelde genç erkeklerden oluşurlar) bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır. Gerçek üstatlar bunlara “korsan” (“cracker”) der ve onlarla muhatap bile olmak istemezler. Gerçek üstatlar, korsanların genelde tembel, sorumsuz ve güvenilmez olduklarını ve çok da zeki olmadıklarını düşünürler. Nasıl arabaları düz kontakt ile çalıştırmak sizi otomotiv mühendisi yapmıyorsa, güvenlik sistemini kırmak da sizi üstat yapmaz. Maalesef pek çok gazeteci ve yazar, “üstat” (“hacker”) kelimesini korsanları (“cracker”) da içerisine alacak şekilde kullanıyor ve büyük bir yanılgıya düşüyorlar.

Hackerliğe Yeni Başlayacaklar İçin Dev Bilgisayar Ve Giriş Eğitim seti
Temel fark şudur: üstat birşeyler yapar, korsanlar ise bunları bozar.

ARŞİV LİNKİ: https://hack4zzers.com/short/XXORCpC

Yasaklı İçeriklerin Paylaşıldığı Telegram Grubumuza Katılmak İçin : t.me/hack4zzers